Polityka - religia - moralność. Wykład profesora Jana Hartmana

Polityka jest jak powietrze. Jest wszędzie, lecz zauważamy ją dopiero wtedy, gdy wokół nas cuch-nie bądź robi się duszno. Korupcja i anarchia wydzielają woń rozkładu, a brak wolności, niczym brak tlenu, sprawia, że rzucamy wszystko i idziemy walczyć o to, co najważniejsze.

Ten przystępny dla każdego przewodnik po ideach oraz filozofii i teorii polityki nie propaguje żad-nego ze stanowisk politycznych, lecz tłumaczy ich kulturowe i filozoficzne postawy. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie.

Jednak to tylko jedno z zadań tej książki. Autor przedstawia w niej także coś, co można określić jako ciemne strony filozofii politycznej, czyli niebezpieczny potencjał opresji zamknięty nie tylko w poszczególnych koncepcjach, lecz w samej idei polityczności.

Wydaje się, że idee ideami, a prawdziwa polityka kieruje się swoimi zasadami, a może w ogóle jest bez zasad. Nic bardziej mylnego.

Aleksander Kwaśniewski o książce:

"Zainteresuj się polityką, nim ona zainteresuje się Tobą". Ta głęboka i mądra książka pomoże za-równo tym, którzy zgadzają się z tym starym powiedzeniem, jak i tym, którzy jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im z polityką się zderzyć i zmierzyć.

Jacek Żakowski, "Polityka", Collegium Civitas, Superstacja:

"Polityka" jest nie dla idiotes. Nie tylko w starogreckim znaczeniu (patrz s.8). Jeżeli zastanowicie się, czy tę książkę kupić i przeczytać, to znaczy, że nie jest z Wami źle. Zróbcie to. Każdemu, kto wie, że polityka jest ważna i nie ma od niej ucieczki, Hartman pomaga zrozumieć nie tylko to, dlaczego jest taka odpychająca i fascynująca zarazem, ale też dlaczego stara stała się tak bolesna. Nie jest to poradnik – jest to niezbędnik.