"Bydgoszcz od świtu do zmierzchu" - POKAZ SPECJALNY + DVD

Międzynarodowy Projekt Filmowy „Świat od świtu do zmierzchu” w Bydgoszczy

Wszystko zaczęło się od programu "Świat od świtu do zmierzchu". Jest to wyjątkowe w światowej skali przedsięwzięcie edukacyjno-filmowe, w którym wybitni polscy dokumentaliści prowadzą warsztaty filmowe w różnych miastach.

Projekt został zainaugurowany w naszym mieście cyklem pokazów prezentujących „Polską Szkołę Dokumentu” w połowie października 2013 roku. Następnie rozpoczął się nabór otwarty dla wszystkich bydgoszczan zainteresowanych udziałem w niezwykłych warsztatach filmu dokumentalnego, w ramach których powstał pierwszy w historii kina, wielowątkowy portret naszego miasta. Do warsztatów zgłosiły się 42 osoby.

Miejskie Centrum Kultury jest koproducentem i głównym wykonawcą projektu „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”.

W wyniku warsztatów „Świat od świtu do zmierzchu” pod opieką m. in. Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa (pomysłodawców i twórców projektu) powstają dokumentalne portrety miast, prezentowane później w cyklu specjalnych pokazów kinowych i w emisjach w różnych stacjach telewizyjnych na całym świecie. Projekt otrzymał ze strony MKiDN oraz IAM rekomendacje do dofinansowania w perspektywie 3-letniej, co gwarantuje, że będzie w oparciu o wieloletnie dofinansowanie – rozwijany i rozszerzany o kolejne międzynarodowe metropolie w latach 2014 i 2015. Spośród polskich miast wybrano właśnie Bydgoszcz ze względu na dynamicznie rozwijające się środowisko filmowe, szczególnie to dokumentalne, skupione wokół Miejskiego Centrum Kultury. Do tej pory sportretowano w ten sposób miedzy innymi Tokio, Pekin, Moskwie, Mińsk czy Tbilisi.

Warsztaty i realizacja bydgoskiego filmu odbyły się w przedziale od 18 października do 12 listopada 2013 roku. Bazą było Miejskie Centrum Kultury. Premiera zmontowanych 4. filmowych portretów miast zarejestrowanych w roku 2013 miała miejsce w Kinie Orzeł MCK 9 marca 2014. W ten sposób (nawiązując do bogatej tradycji filmu dokumentalnego w naszym mieście) projekt ten wpisuje się we współczesną Bydgoską Tożsamość Filmową. Wydarzenie zrealizowano dzięki wsparciu ze środków miasta Bydgoszczy.