"Z wnętrza" - film o Zdzisławie Beksińskim

Dokument z życia rodziny

W latach 90. Beksiński amatorskim sprzętem VHS w warszawskim mieszkaniu rejestrował m.in. życie codzienne swojej rodziny, powstawanie kolejnych prac. "Z wnętrza" zostało wzbogacone również czarno-białym materiałem filmowym nakręconym przez rodzinę Beksińskich w latach 60.

- Obraz jest adresowany zarówno do tych, którzy interesują się jego twórczością, jak i wszystkich zainteresowanych sztuką współczesną – zauważył prezes Fundacji Beksiński, Janusz Barycki.

Fundacja jest producentem "Z wnętrza".

Realizatorami filmu są Tomasz Szwan, Cezary Grzesiuk i Grzegorz Jóźwik.

Zdjęcia wykonali Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska i Tomasz Beksiński.

Barycki zapowiedział, że "Z wnętrza" zostanie zaprezentowane na kilku przyszłorocznych festiwalach filmów dokumentalnych.

Wybitny artysta, tragiczna śmierć

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty. W 1977 r. zdecydował się opuścić rodzinne miasto. Nastąpiło to po decyzji władz Sanoka o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich.

Artysta zamieszkał w Warszawie. W latach 70. i 80. stał się znany w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku, gdzie otwarto galerię jego prac. Sanockie zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Z Sanokiem rodzina Beksińskich związana była od kilku pokoleń. Przodek Zdzisława Beksińskiego - Mateusz zamieszkał w tym mieście po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego Autosanu.