PRZEŹROCZA Plener - seans "Ostatniego dnia lata" w Koronowie

„W tym roku spotykamy się na dworcu kolejowym w Koronowie, skąd zabierzemy naszych widzów w niezwykłą, sentymentalną podróż, nie tylko filmową…!” - deklarują organizatorzy bydgoskiego festiwalu filmowego Przeźrocza. Popołudnie i wieczór ostatniej soboty wakacji, można w Koronowie spędzić turystycznie i filmowo. Organizatorzy zapraszają na przejażdżkę koleją drezynową oraz wieczorny pokaz filmu „Ostatni dzień lata” Tadeusz Konwickiego.

W tym roku festiwal rozpoczyna pokazy filmowe pod hasłem: "Spotkania filmowe w niezwykłych miejscach". Organizatorzy planują także w przyszłości przy każdej kolejnej edycji odwiedzać mniejsze miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim, w których przygotowywane będą specjalne pokazy. Pierwszy wybór padł na Koronowo, gdzie dworzec kolejowy na dwie godziny zamieni się, w zależności od warunków w: KINO PERONOWE (jeśli pogoda dopisze) lub KINO DWORCOWE, jeśli będzie zbyt wietrznie lub deszczowo.

Pretekstem do tegorocznych odwiedzin Koronowa jest ponowne uruchomienie przez PKP Polskie Linie Kolejowe, zbudowanej w latach 1908 – 1914, zabytkowej linii kolejowej nr 241: Tuchola – Koronowo, o długości 43 km. Po kilku latach przerwy trasa ta jest ponownie przejezdna. W ramach festiwalu widzowie festiwalu będą mieli możliwość udania się w krótką podróż drezyną po trasie linii 241 (Koronowo- Wilcza Góra -Koronowo ), na której znajduje się przynajmniej kilka atrakcyjnych punktów widokowych. Najbardziej warty uwagi z turystycznego punktu widzenia jest znajdujący się 1,5 km na północ od wsi Buszkowo, kamienno-ceglany pięcioprzęsłowy most sklepiony nad rzeczką Kamionką. Wiadukt wybudowany w 1909 roku ma długość 92 m, szerokość 6m, a jego wysokość wynosi aż 30m.

Jednak organizatorzy zadbali także, aby podróż w czasie odbyła się także filmowo. W tym roku na pożegnanie lata zostanie zaprezentowany wielokrotnie nagradzany film z 1958 roku o symbolicznym tytule „Ostatni dzień lata”. Prezentowany film to debiut Tadeusza Konwickiego w roli reżysera i jedno z najważniejszych dzieł polskiej nowej fali. Film został nagrodzony na festiwalach w Wenecji i Brukseli a sam reżyser mówił o nim: Chciałem zrobić coś ogromnie prostego, składającego się z najbardziej podstawowych pierwiastków życia. I taki właśnie jest ten film: morze, plaża i dwoje ludzie, którzy przez godzinę próbują do siebie dotrzeć.

"Ostatni dzień lata" reż. Tadeusz Konwicki, film fabularny, 59 min, rok produkcji 1958

Opis filmu:

Młody mężczyzna i dojrzała kobieta spotykają się na bezludnej plaży. Dookoła nich tylko piasek, wydmy, morze i niebo. Samotni, naznaczeni piętnem wojny i osobistych dramatów nie potrafią jednak znaleźć drogi do siebie. On obserwował ją od wielu dni, ale dopiero teraz zdobył się na odwagę, żeby zawrzeć z nią znajomość, ale ona broni się przed tym. Kiedy pierwsza próba nawiązania kontaktu nie przynosi efektu, chłopak desperacko wchodzi do morza, a że nie umie pływać, zaczyna tonąć.

Nagrody:

Wenecja (MFF Dokumentalnych i Krótkometrażowych)-Grand Prix

Bruksela (EXPO 58)-Nagroda Główna dla filmu eksperymentalnego

Dodatkowo jako lokalne wspomnienie pokazany zostanie (na taśmie 16mm) film „Bydgoszcz z lotu ptaka”.

Partner Przeźrocza Plener: Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina”

ORGANIZATOR FESTIWALU:

Stowarzyszenie Koloroffon

PARTNER GŁÓWNY

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

WSPÓŁFINANSOWANIE

Urząd Miasta Bydgoszczy

SPONSORZY

Kino Pomorzanin

PATRONI MEDIALNI

Gazeta wyborcza

Radio Pik

Miasto kobiet

TVP3 Bydgoszcz

WSPÓŁPRACA:

MCK, Kino Orzeł

I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy

Liceum Plastyczne w Bydgoszczy

PARTNERZY:

Mózg

Bydgoszczdladzieci

Tessa książki

Bulwar filmowy