OKO NIGDY NIE ŚPI - uroczyste otwarcie festiwalu

18.00 Uroczyste otwarcie festiwalu

18.15 Otwarcie wystawy - Colette Lumiere, Marcin Giżycki, Grzegorz Pleszyński i Czarny Karzeł

19.00 Premiera filmu „Wieczór“ reż. Marcin Giżycki i Czarny Karzeł

19.20 Ãtma Quartet – koncert, F. Schubert Kwartet smyczkowy nr 14 D. 810 „Death and the Maiden”, K. Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”

----------

Colette Lumier (Colette Justine, Colette) - amerykańska artystka multimedialna, znana z pionierskich działań w zakresie performance, street art, instalacji i fotografii. Jej awangardowe prace wywarły duży wpływ na popkulturę. W twórczości zajmuje się między innymi rolami płci męskiej i żeńskiej. Często w instalacjach używa miękkich tkanin, w których sama pojawia się jako centralny element.

Marcin Giżycki - historyk filmu, historyk sztuki, krytyk, filmowiec, fotograf i reżyser filmów dokumentalnych i animowanych. Wykładowca Rhode Island School of Design w Providence. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator". Autor 8 książek i około 400 artykułów dotyczących filmu i sztuki.

Grzegorz Pleszyński - artysta i pedagog, zajmuje się takimi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, rysunek, performance, instalacja, video art i muzyka (wydał 8 płyt). Twórca akcji o charakterze społecznym (Antydepresyjna Szkoła, Antydepresyjne Miasto), pracował z osadzonymi, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m. in. w Australii, w Niemczech, Rosji, we Włoszech.

Atma Quartet - kwartet smyczkowy, który tworzą absolwentki akademii muzycznych w Polsce – Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) oraz Dominika Szczypka (wiolonczela). Zespół prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują dzieła kompozytorów polskich.

Czarny Karzeł - nieformalna grupa artystyczna założona przez Martę Filipiak – malarkę, animatorkę i reżyserkę, zrzeszającą kilkadziesiąt osób w Polsce i za granicą, nie tylko artystów. Czarny Karzeł uczestniczy i tworzy projekty społeczne i artystyczne dające przestrzeń do rozwoju artystycznego, do spotkania, wymiany doświadczeń, budowania relacji oraz zintegrowania społeczności lokalnych i ponadlokalnych.

-------

Organizator: Fundacja Czarny Karzeł

Finansowanie: Program Regionalny Fundusze Europejskie, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,Urząd Miasta Bydgoszczy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Media: Gazeta Wyborcza, TVP Bydgoszcz, Polskie Radio PIK, Magazyn Szum

Współpraca: Pałac Ostromecko, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Moderator Inwestycje Sp.zoo w Bydgoszczy