MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY: 1989

Porozumienie opozycji solidarnościowej z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji „Solidarności” i demokratycznych wyborów, pierwszych od zakończenia II wojny światowej. Okazało się początkiem przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, których nikt nie był w stanie przewidzieć. Zmusiło opozycję do wzięcia odpowiedzialności za odbudowę zrujnowanego kraju i skazało na stopniową utratę społecznego poparcia.

Rok 1989 przyniósł emocjonujący moment konfrontacji Polaków z nową, nieznaną rzeczywistością. Film Michała Bielawskiego jest autorskim spojrzeniem na przemiany roku Okrągłego Stołu. Relacjonuje stan ducha Polaków w tym burzliwym okresie przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.

Wybrane festiwale i nagrody: 2014 – PLANETE+ DOC FF: premiera światowa, 2014 – Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt”, Kielce: Nagroda Ministra Kultury

Reżyseria: Michał Bielawski

_____________________________________________________________

Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE