MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY: Cała przyjemność po stronie kobiet

Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej czy instytucja obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.

Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman, ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklynie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla somalijskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki, poddając je rytualnemu obrzezaniu. Doris Wagner, była zakonnica, opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia w swoim kraju młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te bohaterki wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

Wybrane festiwale i nagrody : 2018 – MFF Locarno, 2018 – DOK Lipsk: Nagroda Specjalna Jury Ekumenicznego

Reż. Barbara Miller

----------------------

Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE