FONOMO - “Gurrumul” reż. Paul Damien Williams + spotkanie

“Gurrumul”, reż. Paul Damien Williams / Australia / 2017 / 9 min.

Portret jednego z najbardziej znanych i ważnych głosów Australii. Hołd złożony twórczości niezwykłego muzyka, który żył pomiędzy dwoma światami. Artysta samouk z „głosem wyższej istoty” (Sting) urodził się ślepy, grał na gitarze lewą ręką i do góry nogami. Jego rodzina i cała społeczność na odległym Galiwin‘ku (wyspie Elcho) dała nieśmiałemu chłopcu bezwarunkowe wsparcie w rozwoju jego wielkiego daru. Kluczowe dla filmu jest pytanie, co to znaczy być rdzennym Australijczykiem we współczesnym świecie?

Paul Damien Williams, australijski reżyser i montażysta. Ukończył studia dokumentalne na Victorian College of the Arts w Southbank w 1999 roku. Pracuje w branży filmowej od 1997 roku, najpierw jako niezależny redaktor, później jako producent w swojej własnej firmie, Sutton Grange Films. Był nominowany do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego za montaż filmu "Words from the City". Od 2012 roku mieszka w Darwin, stolicy Terytorium Północnego, gdzie współpracuje ze Skinnyfish Music. Ta kooperacja zaowocowała kontaktem z rdzennymi mieszkańcami North East Arnhem Land.

John von Sturmer

Eksperymentalny pisarz, krytyk i malarz zamieszkały w Sydney w Australii. Od lat 60. XX wieku znany jest jako zwolennik praw ludności aborygeńskiej, przekazywania im praw własności gruntu, organizacji związanych z tym wydarzeń i przedsięwzięć. Pełnił następujące funkcje: dyrektor Fundacji Teatru Aborygeńskiego (1973-1974), dyrektor Projektu na rzecz Monitorowania Wpływu Wydobycia Uranu na Społeczność Aborygenów na Terytorium Północnym (1979-1984), dyrektor naczelny First Nations Joint Company (1996-2000). Pracował na Uniwersytecie w Queensland oraz na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney jako starszy wykładowca w Instytucie Studiów Postkolonialnych.

Jarek Szubrycht

Redaktor naczelny "Gazety Magnetofonowej” – kwartalnika o polskiej muzyce i dziennikarz "Gazety Wyborczej”. Publikował również m.in. w "Polityce”, "Przekroju”, T-Mobile Music i obu wcieleniach "Machiny”. Autor książek o tematyce muzycznej i biografii – m.in. Slayera i Maryli Rodowicz. Do 2018 roku współpracownik OFF Festival Katowice – członek rady programowej odpowiedzialny za komunikację. Emerytowany wokalista blackmetalowy.