PRZEŹROCZA - Marta Prus – nagroda "Otwarte oko"

"Siedem kobiet w różnym wieku", reż. Krzysztof Kieślowski, film dokumentalny, 15 min.

Mistrz polskiego dokumentu przedstawia tańczące w różnym wieku kobiety, od małego dziecka po najstarszą z nich - nauczycielkę baletu. Pozornie jest to siedem biografii, w rzeczywistości analiza jednego biologicznego losu, jednej określonej egzystencji, zawieszonej między młodzieńczymi nadziejami a przedwczesną rezygnacją.

"Over the limit", reż. Marta Prus, film dokumentalny, 74 min.

20-letnia Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. W przygotowaniach do olimpiady w Rio de Janeiro pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

Spotkanie autorskie po pokazie: Marta Prus.

nagrody m.in.:

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego za "film głęboko i sugestywnie wprowadzający widza w świat dramatycznych wyborów sportsmenki i artystki"

za "zdecydowany i spójny pełnometrażowy debiut, który ukazuje złożone i napięte relacje pomiędzy trzema bohaterkami, balansującymi na granicy własnej wytrzymałości. Zrealizowany z wyjątkową wrażliwością film opowiada o trudnych, osobistych wyborach i niezwykle wysokiej cenie za sukces"

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy) - Nagroda Publiczności

Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) - Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Luksemburg (LuxFilm Festival) - Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego

Zagrzeb (Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "ZagrebDox")- Nagroda "Little Stamp" dla najlepszego filmu młodego dokumentalisty