PRZEŹROCZA - Krótkie filmy zostają na dłużej

"Chrystus narodu", reż. Ewa Drzewicka, film animowany, 9 min.

Życie w Krakowie toczy się powoli. Gołębie latają, a pani z obwarzankami czeka na głodnych turystów. Nad bezpieczeństwem miasta czuwa On, jednak zagrożenie wisi w powietrzu .

"Krzyżoki", reż. Anna Gawlita, film dokumentalny, 20 min.

Mimo że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, co roku w Niedzielę Wielkanocną, na śląskiej wsi 30 koni rusza w wielogodzinną podróż, aby objechać granice pól wokół wsi. Podczas 35 - kilometrowej trasy modlą się, śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

"Heimat", reż. Emi Buchwald, film fabularny, 25 min.

PRZEŹROCZA bardzo polubiły Justynę Wasilewską: po "Sercu miłości" i "Najpiękniejszych fajerwerkach ever" wybraliśmy kolejny świetny film z jej udziałem: "Heimat". Tytułowy dom to świat pewnej pięcioosobowej rodziny, która poprzez zdarzenie kryminalne (pobicie ojca przez ich sąsiada), zaczyna odkrywać i uświadamiać sobie jak poplątane i skomplikowane są wiążące ich relacje oraz jak wiele poprzestawiać w życiu może fakt, że w pewnym momencie dzieci zaczynają ten dom opuszczać, rodzice zostają i nic już nie wróci na swoje dawne tory... W całej rozciągłości przychylamy się do werdyktu dziennikarzy, którzy na tegorocznym festiwalu Młodzi i Film przyznali obrazowi Emi Buchwald swoją nagrodę za "błyskotliwe wykorzystanie absurdalnej codzienności do stworzenia portretu rodziny w całej jej ekwilibrystycznej złożoności, z czułością i świeżością jej grzechów. I za puste miejsce po tapczanie i dzieciństwie w rodzinnym domu".

nagrody m.in:

Warszawa (Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi "Łodzią po Wiśle")-Nagroda dla najlepszej etiudy fabularnej

Lizbona - Sintra (Lisbona & Sintra Film Festival "LEFFEST")-Nagroda w konkursie filmów szkolnych

Poznań (Short Waves Festival)-II Nagroda w Konkursie Polskim

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda Dziennikarzy

Spotkanie autorskie po pokazie: Anna Gawlita i Tomasz Wolski