PRZEŹROCZA - Polskie nagrody festiwalowe - filmy fabularne

"Magma", reż. Paweł Maślona, film fabularny, 31 min., 2013

"Magma" to z pewnością najlepszy krótki metraż, który przed głośnym "Atakiem paniki" (2017) nakręcił Paweł Maślona. "Magma" to również najlepsza rola w krótkim metrażu Łukasza Silmlata, który wciela się w przeciętnego pracownika sklepu meblowego. Pierwsze wrażenie jest takie, że niewiele się w tym filmie dzieje, jednak z każdą minutą czujemy coraz bardziej, że coś w tej układance nie pasuje a życie głównego to tylko gra pozorów. Poruszający, skromny film, obsypany nagrodami i w kraju i za granicą (min. Toruń, Gdynia, Konin, Praga, Cambridge, Palm Springs, Poczdam), w mistrzowskiej formie pokazujący kryzys człowieka, jego alienację w środowisku zawodowym i rodzinnym.

nagrody m.in.:

Palm Springs (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego

Gdynia - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Młodego Kina za "niestereotypowe i przejmujące ukazanie kryzysu współczesnego człowieka w trudnej i wymagającej formie czarnej komedii"

Poitiers (Festival International des Ecoles de Cinema)-Nagroda "Odkrycie francuskiej krytyki"

"Atlas”, reż. Maciej Kawalski, film fabularny, 28 min., 2017

Co zrobić gdy cały świat wali się nam na głowę dosłownie i w przenośni? Przed takim dylematem stają w pewnym momencie bohaterowie najnowszego filmu Macieja Kawalskiego: pracownicy i chorzy szpitala psychiatrycznego, do którego trafia dziwny pacjent. "Nowy" jest przypadkiem wyjątkowym, nawet jak na miejsce, w którym się zjawia: spędzając całe dnie w pozycji mitologicznego Atlasa, prowokuje lawinę sprzecznych hipotez co do przyczyny swojej choroby... Napięcie rośnie do samego końca, w finale otrzymujemy aktorski popis pary Tomasz Kot - Marian Opania (w roli ordynatora). W pełni zasłużony Srebrny Lajkonik, przyznany na 58 Krakowskim Festiwalu Filmowym dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego za "trafną, komediową próbę spuentowania szaleństwa współczesnego świata".

nagrody:

Nowogard (Festiwal Filmu - Malarstwa - Muzyki "Lato z Muzami") Wyróżnienie za "zbudowanie wyjątkowego i kompletnego świata filmowego, w którym na szczególne wyróżnienie zasługuje spójność formy i treści oraz dramaturgiczna konstrukcja"

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego za "trafną, komediową próbę spuentowania szaleństwa współczesnego świata"

Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda Canal+ dla najlepszej fabuły; za "przewrotną i ujmującą definicję szaleństwa"

"Users", reż. Jakub Piątek, film fabularny, 29 min., 2018

Jeśli wydaje Wam się, że wiecie na czym polega flirt w sieci i do czego może doprowadzić przypadkowe spotkanie otwartych na wszystko: młodej kobiety i młodego mężczyzny - koniecznie obejrzyjcie najnowszy film Jakuba Piątka. Trzyma w napięciu niczym rasowy thriller mimo, że dwójka głównych bohaterów w zasadzie nie opuszcza swoich pokojów. Mówienie o zagrożeniu internetem, wolności lub jej braku w sieci, w dzisiejszych czasach jest już truizmem, ale "Users" pokazuje to zjawisko w niezwykle wyostrzony i jednocześnie atrakcyjny dla widza sposób. Zwracamy uwagę na dwójkę młodych aktorów: Maję Pankiewicz i Dobromira Dymeckiego. Będzie o ich głośno! Ten film to prawdziwy psychologiczny rollercoaster w naszym tegorocznym zestawie krótkich fabuł.

Spotkanie autorskie po pokazie: Jakub Piątek

nagroda:

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych) - wyróżnienie