PRZEŹROCZA Prolog - Zestaw pozytywnej energii

"Mrówka wychodzi za mąż", reż. Michał Poniedzielski, film animowany, 15 min.

Tytułowa bohaterka to młoda, ambitna, wykształcona kobieta, która prowadzi zdawałoby się normalne życie, podświadomie przeczuwa, że czegoś jej jednak bardzo brakuje. I w pewnym momencie pojawia się ON – silny, odważny czuły, ale tak naprawdę jest to początek bardzo niestandardowego romansu…

"1410", reż. Damian Kocur, film fabularny, 26 min.

Zbliża się przełomowy moment w historii Polski i Europy - niedługo dojdzie do jednej z ważniejszych bitew średniowiecza, rycerstwo ciągnie pod Grunwald. Damian Kocur w niezwykle lekki i zabawny sposób pokazuje podróż polskiego everymana w zbroi, który wraz ze swoim giermkiem ma wziąć udział w wielkiej potyczce z Zakonem Krzyżackim. Co z tego wyszło? Monty Python spotyka Jima Jarmusha w realiach średniowiecznej polskiej prowincji! Kino drogi w pigułce, jakiego do tej pory nie było na naszych ekranach. Film zdobył wyróżnienie na 58 Krakowskim Festiwalu Filmowym za "odwagę stawiania pytań naiwnych i śmiechu z wielkich spraw".

nagrody:

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) - wyróżnienie za "odwagę stawiania pytań naiwnych i śmiechu z wielkich spraw"

Nowogard (Festiwal Filmu - Malarstwa - Muzyki "Lato z Muzami") - Grand Prix za "oryginalny filmowy język, doskonałe operowanie metaforą, odwagę w wyborze tematu i umiejętność opowiadania bez patosu o rzeczach najważniejszych"

"Uniwersam Grochów", reż. Tomasz Knittel, film dokumentalny, 39 min.

Uniwersam Grochów to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. na warszawskiej Pradze Południe. Film Tomasza Knittla pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii, zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. "Uniwersam Grochów" dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian.

Po pokazie odbędzie się spotkanie autorskie z reżyserem filmu, Tomaszem Knittelem.

nagrody:

Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Nagroda im. Macieja Szumowskiego

Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato") - Grand Prix Konkursu Kina Niezależnego