TEHOFEST - Przemysł - industrialne fotografie Bydgoszczy

Angielski fotograf Robert Howlett odwiedza w roku 1857 stoczniowy dok, aby stworzyć jeden z pierwszych fotoreportaży w historii – obraz narodzin gigantycznego statku "Great Eastern". Potężne nity, łańcuchy o ogniwach wielkości ludzkiej głowy, stoczniowcy i inżynierowie weszli do dziejów światowej fotografii. Majestat i magia zdjęć okazała się nawet wiele trwalsza niż poszycie pływającego kolosa – "Great Eastern" zezłomowano wszak na progu XX wieku.

Patrycja i Darek dają nam w dużej części obraz "przemysłu pokonanego" – zakładów odchodzących w niebyt, w przeszłość... Obraz industrialnych muzealiów. Na tyle jednak frapujących, iż śmiało możemy uważać ich już za część pisanej na naszych oczach lokalnej, miejskiej legendy. Oby była tak żywotna jak foto-historia słynnego doku znad Tamizy...

W rejs na pokładzie "Great Eastern" udał się Julius Verne, który po zejściu na ląd napisał "Pływające miasto". Bydgoska industria dopiero zaczyna nas inspirować...

Patrycja Jankowska - absolwentka socjologii na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, obecnie studentka Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym i Ochrony Zabytków. Społecznik, aktywistka, zaangażowana w działania w przestrzeni miejskiej, brała aktywny udział w bydgoskiej edycji Biennale Nieużytków. W latach 2017 i 2018 uczestniczka Festiwalu Fotografii Industrialnej na Górnym Śląsku. Koordynator projektów w Fundacji FARBIARNIA, w tym Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festival.

Dariusz Gackowski - fotograf i filmowiec. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Studiował na Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Reportaż i dokument to główne dziedziny uprawianej fotografii. Od 2006 r realizuje również filmy dokumentalne. Liczne nagrody i wyróżnienia m. in. nominacja do nagrody Kina Niezależnego OFFSKARY 2008 r.

Wystawa zorganizowana z ramach TEHOFEST 2018 - Świętu Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła oraz Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego 2018 r. Wystawa czynna do końca września na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy.