TEHOFEST - Twarze TeH2O - wernisaż wystawy

Twarze TeH2O

Ekspozycja fotografii Filipa Kowalskiego to cykl kilkunastu portretów osób pracujących w obiektach znajdujących się na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Szlak ten, łączący historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą, stał się przez ostatnie lata rozpoznawalną marką Bydgoszczy. Najczęściej kojarzy nam się z poprzemysłowymi przestrzeniami, rzadko natomiast z ludźmi, którzy go tworzą.

Filip Kowalkowski , reportażysta specjalizujący się w portrecie, postanowił to zmienić. Tworząc cykl portretów osób, bez których szlak by nie istniał, posłużył się charakterystycznym już sobie stylem oświetlania postaci mieszanką światła zastanego i błyskowego. Technika ta zaowocowała freudowskim efektem niesamowitości, przywołującym atmosferę surrealnych kompozycji rodem z bajkowych fotografii Gregorego Crewdsona. Oglądając fotografie Filipa możemy doświadczać niesamowitego, którego doświadczał autor podczas fotografowania niektórych obiektów: "Szczególnie zapadła mi w pamięci sesja zdjęciowa w zabytkowej Fabryce Obrabiarek do Drewna. Wielka industrialna hala, której mrok rozświetlały pojedyncze snopy światła, przypominała katedrę przemysłu".

Kuratorka wystawy: Katarzyna Gębarowska