TEHOFEST - Āmurs - projekt audiowizualny

Āmurs – projekt audiowizualny (Rafał Kołacki i Jacek Doroszenko / Mammoth Ulthana):

– Machine à émouvoir – instalacje dźwiękowe

(godz. 12.00–20.00)

– Āmurs – koncert (godz. 21.00)

Āmurs to projekt audiowizualny osadzony na gruncie odkryć naukowo-technicznych oraz industrializacji, w sposób bezpośredni odnoszący się do przestrzeni fabryki FOD w Bydgoszczy. Jako najstarsze polskie przedsiębiorstwo w swojej branży, prowadzące produkcję maszyn i urządzeń od 1865 r., FOD stanowi unikalne świadectwo okresu rozwoju cywilizacyjnego. Rozwój przemysłowy miał istotny wpływ na głębokie zmiany cywilizacyjno-kulturowe, takie jak urbanizacja, umniejszenie wagi jednostki, upadek znaczenia rzemieślników, zmiana struktury społeczeństwa. W projekcie autorzy zwracają uwagę nie na sam fakt istnienia i charakter systemu przemysłowego, ale przede wszystkim na rolę jednostkowych pracowników, dzięki którym cały system funkcjonował. Projekt współtworzą trzy obszary: instalacje dźwiękowe prezentowane w formie wystawy, koncert audiowizualny oraz album muzyczny.

Rafał Kołacki – gra na instrumentach perkusyjnych, związany jest z zespołami: HATI, Innercity Ensemble, T’ien Lai, Mammoth Ulthana. Zagrał setki koncertów na całym świecie, m.in. w ramach Unsound Festival w Nowym Jorku, Toronto, Mutek Festival w Montrealu, Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Menuo Juodaragis na Litwie, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz, Trans/Wizje w Warszawie. Pasjonuje go field recording, czyli nagrania terenowe. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis, który w sposób subiektywny miał scharakteryzować dźwiękowe otoczenie Torunia. Uczestnik edukacyjnego projektu Dźwiękospacery, w ramach którego prowadzi warsztaty z dziećmi i studentami. W 2014 zrealizował projekt Dźwiękohistorie. Badania nad pamięcią dźwiękową Kaszubów. W 2016/2017 przeprowadzał cykl wywiadów, udźwiękowił i wyprodukował wydawnictwo o bydgoskich szyprach.

Jacek Doroszenko – artysta audiowizualny i muzyk, gra na instrumentach elektronicznych oraz klawiszowych. Absolwent ASP w Krakowie. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje różne media, m.in. wideo, dźwięk, instalacje multimedialne, działa również w przestrzeni wirtualnej. Beneficjent licznych programów rezydencyjnych: Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, Fundacji AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Fundacji Del Bianco Florencja we Włoszech. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, FIESP Cultural Center – Ruth Cardoso w São Paulo, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Propaganda w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, The Herbert Art Gallery & Museum w Coventry, Galerii Kasia Michalski w Warszawie, Institut für Alles Mögliche w Berlinie, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu.