TEHOFEST - Metropolis | Fortuna | Konieczny

Metropolis | Fortuna | Konieczny

Projekt łączący kino, efekty świetlne, oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej zaprezentowany zostanie w czwartek 13 września w fabryce Lloyda w Bydgoszczy. Projekcji filmu "Metropolis" towarzyszyć będzie muzyka wykonana na żywo przez Macieja Fortunę i Andrzeja Koniecznego .

Premiera tego niemego filmu, którego reżyserem jest Fritz Lang odbyła się w 1927 roku. Jego akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Mieszkańcy Metropolis zostali podzieleni na dwie kasty - wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) egzystujących w podziemnych osiedlach.

Organizatorzy projektu zwracają uwagę, że film nadal stanowi "inspirację dla pokoleń twórców", a od strony technicznej "może zachwycać nawet w dzisiejszych czasach". Zwracają uwagę, że istotnym elementem dzieła Langa jest muzyka - "niezwykle klimatyczna, nie opuszcza ona widza nawet na chwilę, potęguje emocje i wciąga w opowiadaną historię". Przypominają również, że obraz jest wpisany na listę UNESCO "Pamięć Świata", która zawiera m.in. dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym.

Maciej Fortuna

trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor habilitowany sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video. Założyciel i kreator wydawnictwa Fortuna Music.

Andrzej Konieczny

specjalizuje się w muzyce współczesnej, elektronicznej, improwizowanej, oraz we wszelkich gatunkach związanych z multimediami. Studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (perkusja jazzowa, kompozycja). Laureat licznych konkursów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Brał udział w realizacji kilkudziesięciu płyt zarówno jako perkusista, kompozytor jak i producent. Czerpie inspiracje z wielu dziedzin współczesnego świata jakimi są m.in. współczesna architektura, grafika, reklama, zagadnienia związane z psychologią muzyki, kognitywistyką, technologią. Jest zwolennikiem myślenia o sztuce jako tworze holistycznym.