Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował VI - rekonstrukcja historyczna

Zapowiada się kolejny, szósty już szwedzki najazd na Ostromecko. Mamy nieskrywaną przyjemność zaprosić wszystkich na kolejną edycję wydarzenia "Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował". Impreza przewidziana jest dla zwiedzających w dniach od 18 do 19 sierpnia 2018r. Przewidujemy szereg atrakcji i zmian mających na celu realizację jeszcze ciekawiej i fajniej naszego przedsięwzięcia. Pierwsza, sobotnia bitwa, przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.

W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny. Przez poprzednie edycje turniej ten zyskał już renomę i markę, a potrawy przyrządzane godne są królewskich stołów. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.

Organizatorami imprezy są: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Stowarzyszenie AstArte oraz Sarmackie Dziedzictwo