Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował VI - rekonstrukcja historyczna

Zapowiada się kolejny, szósty już szwedzki najazd na Ostromecko. Mamy nieskrywaną przyjemność zaprosić wszystkich na kolejną edycję wydarzenia "Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował". Impreza przewidziana jest dla zwiedzających w dniach od 18 do 19 sierpnia 2018r. Przewidujemy szereg atrakcji i zmian mających na celu realizację jeszcze ciekawiej i fajniej naszego przedsięwzięcia. Pierwsza, sobotnia bitwa, przypomni wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku (dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich). Drugim epizodem historycznym z czasów potopu będą potyczki, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego, a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy. Wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni, w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.

W trakcie imprezy przewidziany jest turniej szabli bojowej, turniej łuczniczy, a także pokazy konne. Atrakcją będzie konkurs kulinarny. Przez poprzednie edycje turniej ten zyskał już renomę i markę, a potrawy przyrządzane godne są królewskich stołów. Czas umilać będą zespoły muzyczne i taneczne, wieczorem zapowiadamy koncert plenerowy. Na terenie zespołu pałacowego działać będą kramy z regionalnymi produktami. Odbywać się będą pokazy zawodów dawnych, jak kowalstwo czy płatnerstwo, a także zorganizowane zostaną zabawy dla dzieci.

Fleurdelis - Kwiat Lilii. Zespól folkowy, założony w natchnieniu krakowskich kamienic, w maju 2015 roku. Troje przyjaciół postanowiło połączyć swoje doświadczenia oraz pasje, aby stworzyć projekt oparty na muzyce dawnej oraz ludowej, z wpływami współczesnych gatunków muzycznych. W swym założeniu zespół miał być krakowskim "streetbandem", wpasowującym się w koloryt Renesansowego Miasta, dźwiękami fletu rozpraszając krakowską codzienność. Jednak bardzo szybko grupa wyszła poza Kraków, dając między innymi koncert w klasztorze w Sulejowie,w ramach festiwalu Kolory Polski. Przełomem okazał się koncert na olsztyńskim festiwalu filmowym Bluebox, podczas którego zespół zaprezentował program z muzyką filmową we własnych aranżacjach - bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Obecnie każdy sezon, to ponad trzydzieści koncertów, turniejów i festiwali średniowiecznych w całej Polsce. Pod koniec 2016 roku, Fleurdelis wydało debiutancki album, na którym znalazły się utwory, zarówno z czasów średniowiecza i renesansu, jak i własne kompozycje. Wszystko zagrane w duchu czasów minionych z rock&rollowym zacięciem.

Organizatorami imprezy są: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Stowarzyszenie AstArte oraz Sarmackie Dziedzictwo