DRUMS FUSION 2018: Warsztaty taneczne samby

Bateria de Samba Bloco Pomerania

To potężna, brazylijska maszyna perkusyjna prowadzona przez wykładowcę Akademii Sztuki w Szczecinie Rafała Krzanowskiego - prowadzącego dzisiejsze warsztaty.

Ekspresja i energia rytmu nie pozostawia nikogo obojętnym, wciągając w wir tańca i dobrej zabawy, pozwala poczuć mocny zbiorowy puls – zapewniają muzycy. - Takie właśnie reakcje publiczności towarzyszą naszym występom na licznych festiwalach, paradach i koncertach.

Obok koncertów scenicznych Bloco Pomerania propaguje występy w formie muzyczno- tanecznej parady, w którą wciągana jest publiczność, podobnie jak dzieje się to w Brazylii. Zespół często stawia czoło nowym i nieoczekiwanym wyzwaniom. To gwarantuje niepowtarzalność każdego występu i daje nową inspiracje do dalszego rozwoju. Liczymy kilkadziesiąt osób i na tym polega nasza wyjątkowość, gdyż właśnie we wzajemnym zgraniu leży cały kunszt tego gatunku zwanego w Brazylii „Samba Batucada”.

Szczecińska Szkoła Samby czyli Bloco Pomerania powstało dzięki zespołowi Sambal, którego entuzjazm do samby, rytmicznej muzyki bębnów, a przede wszystkim przekazywaniu pozytywnej energii zaraził już wielu i najwyraźniej nie ma tego końca.

Graliśmy na Meczach mistrzostw Europy w Gdańsku i we Wrocławiu 2012 w strefach kibica przy stadionach, “Przystanku Woodstock” 2013/2014/2015, “Międzygalaktycznym Zlocie Superbohaterów” w Bytomiu 2013, 2014, 2015, 2016, na “The Tall Ship Races “ 2013 w Szczecinie, Inauguracji sezonu nowej Filharmonii w Szczecinie 2014 , Baltic Tall Ship Races 2015, Karnawale Kultur w Berlinie 2013/2014,2016 Festiwalu sambowym w Bremen 2014/2015/2016, SAMBAFEST w Starej Rzeźni 2015/2016 w Szczecinie i wiele innych.

W 2015 roku Bloco Pomerania to najlepsza ekipa sambowa w Polsce!!! Zdobyliśmy I miejsce na przeglądzie ekip sambowych w Obornikach Śląskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Sambowego “ RABAN FESTIWAL”.

W roku 2016 powatrzamy ten sukces i miano najlepszej grupy sambowej w Polsce zostaje w stolicy polskiej samby – SZCZECINIE!!!

2017 to dla Bloco Pomerania rok szczególny ze względu na organizację SAMBA PORT FESTIVAL podczas The Tall Ship Races. Pierwszy festiwal muzyki i kultury brazylijskiej zorganizowany z takim rozmachem w Szczecinie zakończony wielkim sukcesem!!!

Rafał Krzanowski

Asystent w klasie perkusji na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: perkusja

Od 1998 roku współpracuje z Filharmonią Szczecińską, Operą na Zamku, Orkiestrą Academia. Uczestniczy w projektach Teatru Współczesnego, Zamku Książąt Pomorskich, Baltic Neopolis Orchestra, Festiwalu Muzyki Kameralnej Artelier oraz współpracuje z polskim duetem perkusyjnym Hob-Beats. Od 2004 roku współtworzy zespół Sambal. Członek międzynarodowej grupy Bloco X. Koncertuje w Polsce, Niemczech, Austrii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech (m.in. Festiwal CrossDrumming, Bremer Karneval, Festiwal Kody, Sziget Festiwal). Inicjator festiwalu Bom dia Samba 2011 przy Akademii Sztuki w Szczecinie. Swoje doświadczenie przekazuje organizując liczne warsztaty batucadowe w Polsce. Tworzy szczecińskie Bloco Pomerania. Pedagog w muzycznych szkołach podstawowych. Propagator sztuki perkusyjnej w różnej jej odsłonach. Z profesorem AS drem hab. Jorge Valcarcel Gregorio rozwija ideę perkusyjnej muzyki kameralnej w akademickim zespole PercusionistAS. Tworzy „Migiem na Majka" czyli nowatorski projekt samba i hiphop dla osób niedosłyszących i głuchych w Szczecinie.

Od 2006 do 2010 roku zatrudniony na stanowisku asystenta w klasie perkusji w Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie. A od roku 2010 asystent w Akademii Sztuki.

Kursy mistrzowskie w Żaganiu, Berlinie, Kolonii, Rio de Janeiro pod okiem takich sław jak J. Beck, R. Flores, K. Szymanowski, S. Raiz, S. Krakowski, Mestre Jonas.

Studia ukończył w klasie perkusji prof. Jorge Luisa Valcarcela Gregoria w Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie. W 2006 roku Dyplom (perkusja - pedagogika instrumentalna) z wyróżnieniem i nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W 2004 i 2005 roku laureat I nagrody w Akademickim konkursie Miniatury.