ETHNIESY 6: Księżyc / Karolina Cicha / Kapela Maliszów

KSIĘŻYC

Historia grupy sięga 1990 roku. Trzy dziewczyny, których wspólną pasją były: piękno, harmonia i śpiew, postanowiły przyjąć nazwę KSIĘŻYC: – To słowo kojarzyło się nam z czymś bardzo kobiecym. Jesteśmy też trochę jak Księżyc – tajemniczy, chłodny, ale mający siłę.

Kompozycje KSIĘŻYCA stronią od rozwiązań obliczonych na szybki efekt. W zasadzie bazują na prostych motywach różnorodnych instrumentów klawiszowych i dętych. Te motywy są obsesyjnie powtarzane, tak że początkowo subtelne, wręcz eteryczne, z czasem obnażają czający się w nich niepokojący nerw. Słuchacz odkrywa, że znalazł się na tropie wiodącym poza świat dźwięków. Świat tekstów KSIĘŻYCA, mimo że opisany skąpo odliczanymi słowami, jest bardzo poetycki i niezwykle sugestywny.

Skład zespołu:

Agata Harz – wokal

Katarzyna Smoluk – wokal

Robert Niziński – instr. dęte i klawisze

Lechosław Polak – klawisze, akordeon

Remek Mazur-Hanaj – taśmy, teksty, lira korbowa, skrzypce

KAROLINA CICHA

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Artystka specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. Na Ethniesach, wraz z Mateuszem Szemrajem, przedstawi muzykę z „Płyty tatarskiej” i program „Wieloma językami”, który czerpie ze skal muzyki tradycyjnej, jednak nie jest archiwalną składanką, lecz spójną całością mówiącą nowoczesnym językiem muzycznym. Ten język zbudowany jest na oryginalnym stylu dwóch osobowości, ich charyzmie i doświadczeniu w ekspresji muzycznej, zdobytym w przedsięwzięciach związanych z muzyką etniczną, archaiczną i rockową.

KAPELA MALISZÓW

Rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim, w oparciu o wypracowany już styl. Ich drugi album, „Wiejski dżez”, jest kontynuacją stworzonego przez kapelę stylu, który ewoluuje w stronę improwizacji. To płyta, na której ściera się kilka żywiołów: młodość z dojrzałością, tradycja z nowoczesnością, miasto ze wsią. Zawarte w utworach improwizacje Kacpra na skrzypcach, podkreślane dopingującą i energetyczną grą Zuzanny na barabanie, wymykają się trochę z ram wiejskiej tradycji muzycznej, którą cementuje prymitywne basowanie Jana.

Skład kapeli:

Jan Malisz – skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew