"Poprzemysłowy krajobraz Bydgoszczy" – wernisaż wystawy foto AF13

Bogusław Dudziak o Grupie AF13:

AF13 to grupa fotografów i fotografików z różnych zakątków Polski, to artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców FOTOKLUB Rzeczypospolitej Polskiej i wielu lokalnych stowarzyszeniach.

Członkowie grupy wielokrotnie spotykali się na ogólnopolskich plenerach i wystawach fotograficznych, po których w ich sercach powoli rodził się plan stworzenia czegoś wyjątkowego, czegoś co połączy ich na dłużej niż dźwięk migawek ich aparatów.

W marcu 2014 roku piętnaście osób zdecydowało by ten pomysł wcielić w życie. Skutkiem tej decyzji było powstanie Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13. Dnia 04.04.2014 roku przyjechali do Kleszczowa - w centrum Polski z Kwidzyna, Gdyni, Nysy, Bydgoszczy, Starego Sącza, Myślenic, Grudziądza, Radomska, Bytomia, Krakowa, Tarnowa i Bochni by kilkanaście przyjaznych sobie osób mogło złączyć się w zwartą grupę. AF13 połączyła solidna podstawa jaką jest Przyjaźń, która łączy, buduje i pomaga tworzyć. Każdy z jej członków jest twórcą, którego pasją jest Fotografia. Każdy z nich idzie inną Jej drogą - tą, na której dobrze się czuje i jest jej wyśmienitym użytkownikiem. A każda z tych dróg krzyżuje się i łączy w AF13 - grupie ludzi wyjątkowych. Członkowie grupy chcą swoją obecnością i twórczością ukazywać świat w inny - niecodzienny sposób, przekazywać jego oblicza widziane oczyma swoich dusz. Tworzą coś co nie jest martwą kopią natury, lecz Coś co żyje i zapada w ludzkiej pamięci, wywiera wpływ na innych. Grupa AF13 pragnie by na ich fotografiach czas zatrzymywał się i choć na chwilę zatrzymywał widza - mniej czy bardziej świadomego uczestnika Życia.

Mimo iż Grupa AF13 liczy dopiero 3 lata ma już na swoim koncie kilkanaście wystaw, kilkanaście plenerów i warsztatów fotograficznych. W chwili obecnej AF13 liczy 20-tu członków. Od początku swej działalności AF13 współpracuje z Sony Foto Team – zespołem fachowców fotograficznych i pasjonatów związanych z marką Sony - spotykając się na plenerach, propagując fotografię i podkreślając rangę tych wydarzeń.

Od października 2015r. Grupa stała się ambasadorem marki Vanguard będącej jednym z liderów w produkcji osprzętu fotograficznego na świecie. Za sprawą porozumienia i podpisania umowy współpracy wszystkim wydarzeniom związanym z działalnością AF13 towarzyszy firma Vanguard.

Przekrój działalności Stowarzyszenia w obrazowy sposób przekazuje strona internetowa www.af13.pl. Od momentu istnienia tej witryny zarejestrowano

ponad kilkanaście tysięcy wejść z całego świata (m.in. Grenlandia, Meksyk, Argentyna).

Pośród członków AF13 nie brakuje specjalistów od krajobrazu, architektury, portretu , reportażu, aktu, grafiki, zdjęć sportowych, przyrody i fotografii makro. Nie boją się wyzwań i powierzanych zadań mogących w jakikolwiek sposób zgłębiać i popularyzować piękno polskiej przyrody, kultury i obyczajów.