7. MFFA Animocje: The Best of ŻubrOFFka 2016 cz. 2, 92‘

ŻUBROFFKA - święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zaczyna drugą dekadę swojego istnienia, 12. edycja imprezy odbędzie się od 6 do 10 grudnia w Białymstoku.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!) do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz trzech mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video oraz konkurs na film eksperymentalny i videoart Na skraju).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.

ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

PROGRAM:

- I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym „OKNO NA WSCHÓD oraz Nagroda Najlepsza Muzyka – film „LOVE”, reż. Réka Bucsi, Węgry, 16’

Uzasadnienie jury: "Zachwycająca i pomysłowa kreacja całego wszechświata, wypełniona rzadkimi i przedziwnymi interakcjami, ukazująca, jak wszystko się ze sobą ściśle przeplata."

Uzasadnienie jury: "Muzyka i dźwięk były niezwykle istotne dla przeniesienia nas w ten wyjątkowo unikalny świat"

- I Nagroda w Konkursie Polskim AMATORZY – film „OBOK”, reż. Paulina Koniuk-Fonżychowska, Polska, 6’

Uzasadnienie jury: "Doceniliśmy wysiłek, który został włożony w kreację i animację tego kolorowego plastelinowego świata."

- Wyróżnienie w Konkursie Polskim STUDENCI – film „PIES SCHROEDINGERA”, reż. Natalia Krawczuk, Polska, 8’ 20”

- I Nagroda w Konkursie Polskim NIEZALEŻNI – film „TRZY ROZMOWY O ŻYCIU”, reż. Julia Staniszewska, Polska, 24’ 35”

Uzasadnienie jury: "Bardzo szczery i intymny portret dwóch wizji świata. Reżyserka odsłania się, aby dać nam osobisty wgląd w niezwykle ważny społecznie temat."

- Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU dla filmu „SQUAME”, reż. Nicolas Brault, Kanada, 4’ 06”

Uzasadnienie jury: "Specjalnie Wyróżnienie dla „Squame” Nicolasa Brault’a – imponującego formalnie filmu o wyrazistym języku wizualnym."

- Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD – film „HAPPY END”, reż. Jan Saska, Czechy, 6’

- I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT – film „9 DAYS – FROM MY WINDOW IN ALEPPO”, reż. Issa Touma, Thomas Vroege, Floor van der Meulen, Syria/Holandia, 13’

Uzasadnienie jury: "Wizja wojny przedstawiona z bardzo osobistej perspektywy poruszyła nas swoim potężnym, a zarazem intymnym i skromnym spojrzeniem na wpływ konfliktu zbrojnego na codzienne życie."

oraz Nagroda za Najlepszy Dokument

- I Nagroda w konkursie NA SKRAJU – film „(AUTO)EXPOSICIONES / (SELF)EXHIBITIONS”, reż. Florencia Aliberti, Hiszpania/Argentyna, 14’ 18”

Uzasadnienie jury: "Postanowiliśmy nagrodzić film „(Auto)exposiciones Florencii Aliberti” – błyskotliwą i niepokojącą analizę nowych mediów i tego, jak wpływają one na nasze życie."