7. MFFA Animocje: The Best of ŻubrOFFka 2016 cz. 1 99‘

ŻUBROFFKA - święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zaczyna drugą dekadę swojego istnienia, 12. edycja imprezy odbędzie się od 6 do 10 grudnia w Białymstoku.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!) do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz trzech mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video oraz konkurs na film eksperymentalny i videoart Na skraju).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.

ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

W PROGRAMIE:

- GRAND PRIX oraz NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA – Nagroda Publiczności: film „WIĘZI”, reż. Zofia Kowalewska, Polska, 18’

Uzasadnienie jury: "Proste, acz humorystyczne i intymne studium związku, które zrobiło na nas wrażenie swoją szczerością."

- Nagroda Najlepsze Zdjęcia: film „LIMBO”, reż. Konstantina Kotzamani, Francja, Grecja, 29’

Uzasadnienie jury: "Niezwykle klimatyczne wizualne przedstawienie nowego uniwersum."

- I Nagroda w Konkursie Polskim STUDENCI: film „NAUKA”, reż. Emi Buchwald, Polska 19’ 38”

Uzasadnienie jury: "Oryginalna, wzruszająca i cierpko-humorystyczna poetycka refleksja na temat doświadczeń uczących się w szkole dzieci, ich rodzin, jak też relacji między pokoleniami."

- Nagroda Najlepsza Animacja: film „CZERŃ”, reż. Tomasz Popakul, Polska 14’

Uzasadnienie jury: "Świeże i innowacyjne wykorzystanie grafiki komputerowej, która idealnie posłużyła realizacji założonej wizji."

- Nagroda Najlepsza Fabuła: film „A NIGHT IN TOKORIKI”, reż. Roxana Stroe, Rumunia, 18’

Uzasadnienie jury: "Zabawna, kolorowa i lekka komedia, w niezwykle efektowny sposób wykorzystująca muzykę i scenografię."