7. MFFA Animocje: Warsztaty animacji metodą mokrego papieru

Warsztaty animacji: technika mokrego papieru

To animacja kompozycjami tworzonymi z mokrej kolorowej bibuły nakładanej warstwowo, na podświetlonej od spodu białej płycie plexi. Mokry papier staje się niezwykle elastycznym, łatwym w deformacji nateriałem animacyjnym

Tylne światło, transparencja papieru, jego wielowarstwowość, mieszanie się rozcieńczonych tuszy barwiących papier - to elementy budujące ciekawe i zaskakujące efekty plastyczne filmu.

Kreska, plama, refleks światła, przesunięcie - w każdej z tych składowych trudno dopatrywać się niezwykłości. Animowane plamy malarskie są w dużej mierze przypadkowe, spełniają tylko główne założenia twórcy, który musi wykonać ich kilkadziesiąt lub kilkaset i trudno mu jest zachować stuprocentową ciągłość formy, podporządkować ją sobie całkowicie.

Jednak choć poszczególne fazy obrazu filmowego wydawać się mogą czasem zwykłe i nieatrakcyjne w swej wielości i powtarzalności, to ich sekwencja wyświetlona na ekranie zaskakuje uporządkowaniem ruchu, sensem, życiem. Poruszenie martwego z natury swej obrazu, choćby iluzoryczne, zadziwia.

I to właśnie jest cud animacji filmowej - w efekcie stosunkowo prostych zabiegów technicznych możemy obserwować na ekranie nigdy przecież nie zaistniałe, ale widzialne i słyszalne dzianie się, z początkiem i końcem - jak w życiu. Choć marzenie o ożywianiu nie spełnia się, to za sprawą animatora możemy je przynajmniej zobaczyć.

Warsztaty odbywają się w ramach współpracy z Wydziałem Grafiki ASP Gdańsk.

Prowadzący: Robert Turło

Reżyser, scenarzysta, animator. 1987-1993 studia na PWSSP w Gdańsku - Architektura Wnętrz. 1996-1998 ASP w Warszawie - Grafika. Autor animowanych wideoklipow oraz filmów (głównie dla dzieci). Laureat ponad 20 nagród krajowych i zagranicznych festiwali filmowych w tym: ŚWIATOWY ZŁOTY MEDAL na New York Festivals 2005, nagrodę specjalną „REMI”w Houston 2007, czy nominację za film krótkometrażowy do „Złotej Palmy” w Cannes 1991. Od 2003 współpracje stale ze TVStudiem Filmow Animowanych w Poznaniu. Poza tym: ekspert PISF, pracownik naukowy ASP w Gadńsku – Pracownia Animacji Filmowej, kurator warsztatu animacji "Animowana Łaźnia" w CSW Łaźnia2 w Gdańsku.