7. MFFA Animocje: Warsztaty animacji poklatkowej i origami (10+)

Origami

To sztuka składania papieru wywodząca się z Chin. Początkowo będąca częścią obrzędowości religijnej, dziś forma wyrazu artystycznego, zabawa i nauka przez zabawę. Polega na wykonaniu od kilku do nawet kilkudziesięciu zgięć na kartce papieru tak aby powstał jakiś model: roślina, zwierzę, przedmiot. Możliwości są w tej chwili niewyczerpane.

Warsztaty będą połączeniem stworzonych przez dzieci modeli Origami z kursem tworzenia filmu animowanego. Uczestnicy przejdą przez miniaturową wersję procesu tworzenia scenariusza, scenografii, postaci, wreszcie animacji i reżyserii. Większość wiedzy zdobędą poprzez działania praktyczne, a my na bieżąco będziemy uzupełniać ją o kolejne przydatne im informacje. Po zakończeniu warsztatów będą wiedzieli, od czego zacząć, mając zamiar samodzielnie wyprodukować amatorski film animowany.

Zajęcia uczą nie tylko sztuki filmowej, ale również pracy w grupie, kompromisu, wypowiedzi w różnych formach, planowania i przewidywania, wreszcie zachęcają do otwarcia się na nowe techniki, gdyż jak podkreślamy, nie jest konieczne ani uprzednie doświadczenie w robieniu filmów, ani talent plastyczny. Wystarczą dobre chęci. Serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia!

Prowadzący Origami:
Marta Kozłowska

Zawodowo pracuje jako nauczyciel pozalekcyjnych godzin wychowawczych w Zespole Sokół Nr 33 dla dzieci i młodzieży przewlekle chorej w Bydgoszczy, gdzie prowadzę zajęcia z dziećmi i młodzieżą przebywającą na leczeniu w trzech szpitalach w Bydgoszczy.

Od 2003 roku jestem związana z Bydgoskim Klubem Origami Orizuru, który jest częścią Polskiego Centrum Origami, który zrzesza głównie nauczycieli pracujących techniką origami na różnych poziomach nauczania.

Od 2015 roku jestem certyfikowanym instruktorem origami w terapii i edukacji. Stosuje te sztukę zarówno pracy zawodowej jak i staram się szerzyć origami podejmując różne inicjatywy poza murami szpitala gdzie pracuje na co dzień.

Prowadzący Animacja Poklatkowa:
Natalia Spychała

Od 2012 studentka animacji na Wydziale Operatorskim w Łódzkiej Szkole Filmowej. Autorka animowanych filmów krótkometrażowych, od wielu lat zaangażowana w promowanie animacji wśród najmłodszych oraz amatorów. Prowadziła liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, jak i warsztaty animacji poklatkowej w założonej przez siebie Fabryce Form Fszelakich (Łódź). Od 2016 pracuje przy krótkometrażowym filmie animowanym w ramach stypendium ‘Młoda Animacji‘ Studia Munka (SFP).

Agnieszka Konarska

Od 2005 uczęszczała na warsztaty filmu animowanego w Legnicy, Dreźnie, Kudowie Zdroju. Od tego czasu uczestniczyła także w polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Od 2013 roku studentka Szkoły Filmowej w Lodzi, autorka krótkometrażowych filmów animowanych. Od ponad 5 lat prowadzi warsztaty filmu animowanego dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Poklatkowo.pl. Od 2014 pracuje przy pełnometrażowym filmie animowanym w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.