7. MFFA Animocje: Warsztaty kaligrafii japońskiej (14+)

Kaligrafia to sztuka, która ukazuje piękno ideogramu. Znaki były pierwotnie piktogramami odzwierciedlającymi przedmioty realne. W dalszej kolejności przekształciły się w formy graficzne.

W procesie twórczym artysta kaligraf oddaje za pomocą pędzla i czarnego tuszu swoją wrażliwość na otaczający go świat. Pędzel daje możliwości elastyczności i finezji kreślonych linii. Ideogramy uzewnętrzniają myśli, emocje, ekspresje gestu, zawierają, także elementy czasu i przestrzeni.

Wybór kaligrafowanego tekstu nigdy nie jest przypadkowy, ponieważ artysta poprzez proces twórczy pragnie wyrazić swój stosunek do upływającego czasu i do natury. Pragnie pokazać harmonię z taczającym go światem.

Sztuka kaligrafii to umiejętność pisania znaków w ściśle określonej kolejności. Zasady te zostały opracowane przed wiekami i do dzisiaj kaligrafowie musza przestrzegać kolejności pisanych kresek. Kaligrafowanego znaku nie można przerysować ani poprawić, ponieważ kaligrafia to tak jak życie dane jest nam raz i nie można go powtórzyć. W Japonii mówi się, że kaligrafia to dusza piszącego.

Podczas warsztatów poznamy m.in. techniki oraz rodzaje pociągnięcia pędzlem; sposób siedzenia i komponowanie obrazu. Omówimy kaligrafowane znaki i jego korzenie w obrazkowym przedstawianiu przedmiotów i w dalszej kolejności jego abstrakcyjną formę. Poznamy strukturę znaku kanji i wzajemne oddziaływanie między jego częściami. Nauczymy się pisać imion własnych w piśmie katakana.

Prowadzący: Masakatsu Yoshida

Ukończył Instytut Słowiański w Sapporo (Japonia). Od 1982 roku przebywa w Polsce, propagując kulturę Japonii. W 2001 roku założył Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi, gdzie prowadzi warsztaty kaligrafii japońskiej dla miłośników pisma japońskiego.

Jest wykładowcą w Zakładzie Azji Wschodniej na Uniwersytecie Łódzkim. Wykładał historię znaków kanji w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, był wykładowcą Orientalistyki na UJ w Krakowie.

Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń, min. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej nadany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 roku oraz Zasłużony Dla Miasta Łodzi w 2001 r.

Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika „Origami” KAW 1989 cz. I, 1999 r. cz. II

Posiada Certyficat of lecturer / International Bokuga Association Tokio, Japonia

Wystawy:

• Kaligrafia japońska w Opolu, Mosznej, Łodzi, Legnicy, Skierniewicach.

• „Origami” COK i ASP w Krakowie

• „W ryzach papieru” Ostrołęka

• III Międzynarodowe Triennale Papieru, Szwajcaria

• „Formy z wikliny” Łódź, Bolestraszyce, Lublin, Kielce, Bochnia, Tarnobrzeg.

• Uprawia japońskie łucznictwo Kyudo

• Organizuje doroczne „Dni Kultury Japonii” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz „Kulturę Japonii” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi