7. MFFA Animocje: Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedz. Dubbingu

Wiktor Zborowski (1951)

Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny teatralnej i filmowej. Absolwent warszawskiej PWST, którą ukończył w 1973 roku. Aktor teatrów warszawskich: Teatru Narodowego (w latach 1973–81 i 1997–98), Teatru Kwadrat (1981–83), Teatru na Woli (1983–87) i od roku 1987 – Teatru Ateneum. Wystąpił w kilkudziesięciu polskich filmach, takich jak m.in. kultowe seriale: „Czterdziestolatek”, „Lalka”, „Jan Serce”, „Alternatywy 4”, „Lato leśnych ludzi”, a także w bardziej ambitnych produkcjach pełnometrażowych, jak np.: „Kobieta w kapeluszu” Stanisława Różewicza, „Siekierezada” Witolda Leszczyńskiego, „C.k. dezerterzy” i „Złoto dezerterów” Janusza Majewskiego, „Kawalerskie życie na obczyźnie” Andrzeja Barańskiego, „Ogniem i mieczem” i „Stara baśń” Jerzego Hoffmana. W 2008 roku zagrał także w kręconym m.in. w Bydgoszczy „Magicznym drzewie” – filmie dla dzieci i młodzieży w reżyserii Andrzeja Maleszki. Ostatnio widzowie mogli zobaczyć Zborowskiego w opartym na prozie Olgi Tokarczuk obrazie Agnieszki Holland i Kasi Adamik „Pokot” – w groteskowej roli Świętopełka „Matogi” Świerszczyńskiego. Jako aktor dubbingu udzielił też głosu wielu animowanym postaciom w filmach takich jak: „Tajemnica szyfru Marabuta”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Jacek i Placek”, „Król Lew”, „Dzwonnik z Notre Dame” i „Dzwonnik z Notre Dame 2”, „Jam session”, „Esterhazy”, „Rio” i „Rio 2”, „Ralph Demolka” czy w końcu oscarowy „Zwierzogród”. W filmach aktorskich swym głosem obdarzał postaci z „Czarnego wąwozu”, „Banku nie z tej ziemi”, z pięciu części „Asterixa i Obelixa” czy też trzech odsłon „Hobbita”.