ETHNIESY 5: Zofia Bernad – Tradycyjne Pieśni Lubelszczyzny

W programie koncertu znajdą się tradycyjne pieśni Lubelszczyzny z różnych części regionu. Obok pieśni obrzędowych: bożonarodzeniowych, chrzcielnych i weselnych znajdą się pieśni liryczne o nieszczęśliwej miłości i pocieszycielce - gorzałce. Główną cechą pieśni jest duża różnorodność zarówno pod względem skal jak i struktur rytmicznych. Dzieje się to za sprawą tego, że od wschodu Lubelszczyzna sąsiaduje z Ukrainą i Białorusią, od południa z Podkarpaciem, od zachodu z Kielecczyzną i Mazowszem, a od północy z Białostocczyzną. Pieśni pochodzą pieśni ze zbiorów Fundacji Muzyka Kresów, Instytutu Sztuki PAN oraz Archiwum Etnomuzykologicznego UMCS w Lublinie.

W koncercie wystąpią członkinie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów z Lublina oraz muzycy zajmujący się rekonstrukcją tradycyjnej muzyki tanecznej Lubelszczyzny: Zosia Bernad, Anastazja Bernad, Hanna Linkowska, Sylwia Piekarczyk, Marta Butryn, Krzysztof Butryn..

Zosia Bernad

Urodziła się w 1993 roku. Uczyła się od Moniki Mamińskiej, Jewgienija Jefremowa, Tatiany Sopiłki, Jury Pastuszenko, Swietłany Własowej, Tatiany Zimienkowej, Władimira Iwanowa i Jeleny Jovanovic. Z Zespołem Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów wielokrotnie brała udział w koncertach muzyki tradycyjnej w kraju i zagranicą. Występowała w spektaklach "Pieśni polskie" i "Trzy dźwięki" w reż. Jana Bernada. W 2005 wystąpiła w spektaklu teatralnym "Klątwa według Stanisława Wyspiańskiego" w reż. Janusza Opryńskiego. Brała udział w projekcie muzycznym "Pieśni polskie" prezentowanym podczas 49. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawskiej Jesień" wspólnie z polskimi kompozytorami muzyki współczesnej m.in.: Tadeuszem Wieleckim, Krzysztofem Knittlem, Jerzym Kornowiczem i Tadeuszem Sudnikiem. Współpracowała z Tomaszem Stańką, Andrzejem Bauerem, Wojtkiem Mazolewskim, Bricem Pichardem. Brała udział w festiwalu muzyki eksperymentalnej Umlaut Festival w Paryżu oraz w festiwalu Phil Grobi w Clermont – Ferrand.