ETHNIESY 5: Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to młody skład nawiązujący do polskiej przedwojennej sceny muzycznej. To zespół rozsmakowany w dawnych melodiach - wykonuje utwory z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran i innych gwiazd przedwojennego kina czy teatru.

Zadebiutowali publicznie w maju 2015 roku na scenie Polskiego Radia podczas konkursu "Nowa Tradycja" i od razu zostali wyróżnieni przez jury za styl. Muzycy kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych zachowując naturalny i ponadczasowy czar tych piosenek, a jednocześnie dodają im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Program drugi Polskiego Radia wsparł działania WOS w dążeniu do nagrania materiału na płytę i już w połowie maja 2016 ukazała się ona nakładem wydawnictwa Karrot Kommando na muzycznym rynku Warszawy i całego kraju.

Początki sceniczne Orkiestry miały miejsce w Polskim Radio, później koncertowała ona w bardzo różnorakich okolicznościach i dla zróżnicowanej publiczności - między innymi w budynku przedwojennego kasyna należącym do Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach pod Radomiem, w bemowskim centrum kultury Artem w ramach cyklu "Folkowo Bemowo", dwukrotnie w warszawskim Centrum Artystycznym Sen Pszczoły, na alternatywnej scenie teatralno-kabaretowej w Dzikiej Stronie Wisły, w warszawskiej Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej oraz Klubokawiarni KiciaKocia, a także dla podopiecznych Fundacji "Pomoc Potrzebującym" w ośrodku pomocy na Bródnie, w centrum promocji kultury "Prom" na Saskiej Kępie, na otwarciu nowego lokalu Klubu Jagiellońskiego w Warszawie przy ul. Andersa.

Muzycy Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej są rozsiani po świecie i nie wszyscy pochodzą z Warszawy, natomiast ci, którzy na co dzień mieszkają w stolicy, starają się czynnie uczestniczyć w jej życiu kulturalnym. Są silnie związani z Pragą i chętnie wspierają oddolne inicjatywy – założycielka Orkiestry, Gabriela Mościcka z Grzegorzem Domańskim (jako skład Warszawski Duet Sentymentalny) cyklicznie występuje na wydarzeniach organizowanych na Pradze przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi, koncertuje w lokalach praskich oraz na bazarze Różyckiego, a kontrabasista Łukasz Owczynnikow wraz z zespołem CzessBand prowadzi muzyczny projekt dla seniorów z Pragi Północ i Południe "Cała Praga Śpiewa" oraz współtworzy Międzypokoleniowy Klub Piosenkowy, który jest częścią projektu STAYnia organizowanego przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundację Sinfonia Varsovia.

Wyjątkowość Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej polega na autentyczności i bezpretensjonalności wykonań oraz umiejętności w doborze repertuaru i ponadczasowości tematu, który porusza w swoich odniesieniach. Muzycy nawiązują do ostatniego, najbardziej barwnego i chlubnego okresu w naszej kulturze, co daje szerokie pole do rozwoju i jest wartościowe. WOS jest grupą młodych ludzi, których pasją jest sięganie do tych korzeni, polerowanie wartości, które się w nich kryją i propagowanie ich we współczesnym społeczeństwie.