Na podbój przestworzy - spotkanie popularnonaukowe

W sobotę 7 grudnia w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14 odbędzie się spotkanie popularnonaukowe „Na podbój przestworzy” . Tym razem rozmowy w kawiarni „Szpulka”, prowadzone od godz. 16:00 do 21:00, będą się koncentrowały wokół zagadnień związanych z poznawaniem ziemskiej atmosfery. W trakcie ostatniego wykładu, dotyczącego zaskakująco głębokich związków Bydgoszczy i jej regionu z podbojem przestworzy, zostanie ujawnionych dwóch wielkich bydgoskich uczonych: jeden znany dotychczas tylko w kręgach bydgoskich historyków, drugi całkowicie zapomniany mimo wręcz fenomenalnego wkładu w rozwój fizyki oraz badania atmosfery i kosmosu.

Gośćmi spotkania będą Robert Grochalski, organizator balonowych misji stratosferycznych, oraz Łukasz Adamowski z Działu Szkoleń Narodowego Centrum Badań Jądrowych, który opowie o prostych i tanich metodach wykrywania promieniowania kosmicznego. Spotkanie poprowadzi Jarosław Chrostowski, fizyk, dziennikarz i redaktor naukowy zajmujący się promowaniem osiągnięć polskiej nauki.

Szczegółowy plan imprezy, organizowanej przy wsparciu Biura Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy:

„Na podbój przestworzy”

Przywitanie

„Atmosferyczne wprowadzenie”

Jarosław Chrostowski

Zarys informacji o atmosferze – ziemskiej i nie tylko.

„Zawitać w stratosferze”

Ilustrowana rozmowa z Robertem Grochalskim, bydgoszczaninem, którego balony dotarły niemal 40 km nad Ziemię.

Przerwa

„Głos Wszechświata”

Jarosław Chrostowski

Podstawowe zagadnienia związane z promieniowaniem kosmicznym.

„Na tropie tajemnic kosmosu”

Łukasz Adamowski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)

Jak skutecznie (i tanio) wykrywać promieniowanie kosmiczne?

Przerwa

„Od smoków do gwiazd”

Jarosław Chrostowski

Opowieść o związkach między smokami, balonami, Atlantykiem, podbojem kosmosu a Bydgoszczą i regionem w jej otoczeniu – z więcej niż zaskakującym finałem.

Dyskusja