Muzyczny salon w Pałacu Nowym

Wystąpią:

- Tomasz Gumiela

Artysta jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczyj prowadząc zajęcia z fortepianu i kameralistyki wokalnej oraz współpracuje z klasą śpiewu Prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk.

Posiada szeroki repertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku). Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, Włoszakowicach).

Pianista ma w swoim dorobku dwie płyty kameralne z pieśniami polskich kompozytorów XX wieku. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych i projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”). Jest kompozytorem muzyki do filmu krótkometrażowego Obiekty znalezione oraz wykonawcą ścieżki dźwiękowej w filmie F. Bajona Kamerdyner (2018).

- Joanna Derenda-Łukasik, Marzena Buchwald

Marzena Buchwald – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej, Akademii Muzycznej im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie klawesynu prof. Bogumiły Gizbert-Studnickiej. Zainteresowania muzyką zespołową zawiodły pianistkę na Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Barbary Halskiej. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych i krajowych kursach muzyki fortepianowej, klawesynowej i kameralnej. Dzieląc swoją pasję muzyczną między dwa instrumenty, klawesyn i fortepian, występowała na wielu festiwalach muzycznych. Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną w roku 2005 została wyróżniona przez Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i in.

Joanna Derenda-Łukasik (ur. 1 982, Bydgoszcz) – pianistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2006) w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych, gdzie zdobyła liczne zdobyła nagrody i wyróżnienia. Współpracuje z wieloma zespołami, muzykami oraz z instytucjami kulturalnymi, m.in. Filharmonią Pomorską, Operą Nova, Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy. Celem muzycznych inicjatyw Derendy Łukasik jest przede wszystkim kreowanie przestrzeni miejskiej i społecznej jako przestrzeni kulturalnej, wspieranie młodych artystów w rozwijaniu indywidualnych pasji. Za swoją działalność artystyczną została nagrodzona: Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), Nagrodą Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2017), Dyplomem Laureata w II International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2014) i in.