FONOMO: Bartosz Zaskórski - wystawa

„WSIE"

(Wideosłuchowiska, 2014-2018)

Zmyślone badanie zmyślonych miejscowości z użyciem zmyślonej i niesprecyzowanej metodologii. Słowo „wieś” jest tutaj niezobowiązującym (w sensie narzucanych przez to słowo skojarzeń) punktem wyjścia: wieś okazuje się odizolowaną od zewnętrznego świata krainą badaną przez niewidzialnego badacza, której rzeczywistość określona jest przez fiksacje mieszkańców.

Uzupełnieniem projekcji „Wsi” będzie seria rysunków i szkiców z lat 2017-2019, które opisują różne zjawiska zaobserwowane we wsi Żytno.

Wideosłuchowiska „Wsie” znajdują się w Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Zakup dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu „Kolekcje regionalne sztuki współczesnej”.

Bartosz Zaskórski

Urodzony 1987 roku w Żytnie. Rysuje, pisze opowiadania, nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty nawiązujące do horrorów z lat 80. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty – na ogół gra smutną, taneczną muzykę. Pod tą nazwą wydawał w Recognition Records, Brutaż, Transatlantyk, Kikimora Tapes czy Pointless Geometry. Nakładem wydawnictwa BDTA ukazały się kasety z jego słuchowiskami: Wsie (2015) oraz I tedy okazało się, że umarłem (2016).