FONOMO: "Dzieci umarłych"

Monumentalna powieść Elfriede Jelinek Die Kinder der Toten („Dzieci umarłych”), najważniejsze dzieło autorki według niej samej, służy jako szablon, na podstawie którego nakręcono swobodną adaptację filmową, sfilmowaną w pobliżu miejsc, gdzie dorastała laureatka Nagrody Nobla. Amatorski film z wakacji nagrany na taśmie typu Super 8 w austriackim regionie Styrii Górnej, stopniowo zmienia się w opowieść o powstających z grobów „nieumarłych”. Kwestia (nie)możności naprawy nierozwiązanych kwestii z przeszłości przenika naturę, kulturę, społeczeństwo i historię – wszystko to, co dziś stanowi część tożsamości narodowej.

Jedna z najbardziej nowatorskich grup teatralnych z Nowego Jorku (...) Nature Theater of Oklahoma („Teatr Natury z Oklahomy”), próbuje wydobyć na światło dzienne coś, co jest niemalże piękne, a już na pewno świeże, tworząc trochę dziwny gatunek rozrywki. /The New York Times /