Placówki

MCK - siedziba główna

Główna siedziba Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy znajduje się w secesyjnej, śródmiejskiej kamienicy przy ul. Marcinkowskiego 12-14 . Nową siedzibę otwarto 17 lutego 2012 pod hasłem: "Tu Bydgoszcz! Otwieramy Emcek". Media pisały, że "Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy faktycznie ma szansę wytyczać nowe ścieżki w, po macoszemu dotychczas traktowanym, sektorze emdeków i emceków, uznawanych za coś mnie ważnego od teatrów, muzeów i oper".

Nowy budynek otworzył nowe perspektywy. Ruszyła regularna działalność kinowa w pierwszym, po latach bolesnej pustki, bydgoskim kinie studyjnym. W hołdzie istniejącemu w budynku MCK staremu kinu, nowe otrzymało uświęconą tradycją nazwę - Kino Orzeł. Obecnie oprócz normalnych seansów Kino prowadzi własny festiwal filmowy – Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE . Ponadto w Kinie Orzeł co roku odbywają się pokazy specjalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE .

Sala widowiskowo–koncertowa pozwoliła uruchomić stałą działalność teatralną. MCK jest obecnie siedzibą jedynej sceny teatru dziecięcego i lalkowego w Bydgoszczy – Teatru Lalek BURATINO. W instytucji zaczęły też działalność własne inicjatywy teatralne: Teatr Improwizowany WYMYWAMMY oraz skierowany do seniorów Teatr Przy Stoliku i teatr tańca 60+.

MCK stał się także centrum koncertowym. Pracownia Muzyki uruchomiła stałe cykle koncertowe takie jak: Instytut Muzyki Miejskiej, Bydgoska Akademia Jazzu i Premiery Płytowe. W "emceku" zagrali już Lubomski z zespołem, Plotnicky, Karbido, Sofa, Mikołaj Trzaska, najlepsi muzycy Mózg Festiwal. MCK organizuje też i współtworzy festiwale Muszla Fest i Drums Fuzje .

W centrum odbywają się spotkania literatów, kiermasze książek bydgoskich wydawnictw, warsztaty literackie oraz festiwale takie jak Bydgoski Trójkąt Literacki czy Pobocza. Dzięki nowej siedzibie "uwolnione" zostały pomieszczenia po starym MOK-u przy ul. Batorego. Powstała tam bardzo ciepło przyjęta Galeria Wspólna, a stowarzyszenia literatów bydgoskich znalazły tam miejsce na swoje biura.

Będąc w centrum miasta nie zapomnij nas odwiedzić:

ul. Marcinkowskiego 12-14

Recepcja/Informacja: tel. 52 32 55 540/555