Dodane

kwi

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Już 11 maja w Bydgoszczy rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Prawie wszystkie z prezentowanych filmów mają na festiwalu polskie premiery.

Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu. W programie filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Jak co roku postawiliśmy na różnorodność tematów, dlatego nie zabraknie tytułów o psychologii, sztuce, nauce, sporcie, architekturze i modzie. Bądźcie z nami w Bydgoszczy 11–19 maja w Kinie Orzeł! Sprzedaż biletów rusza 27 kwietnia.

MISTRZOWIE KINA

W programie najnowszy film nominowanego do Oscara®, legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”). Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla.

Peter Jackson , nagrodzony Oscarami® reżyser trylogii „Władca Pierścieni” i „Hobbit”, w swoim pierwszym filmie dokumentalnym „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”) wykorzystał zdumiewające materiały wideo z archiwów

Obsypana nagrodami na festiwalu w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa to rozgrywająca się w Macedonii Północnej historia Hatidze, pszczelarki, która wiedzie życie w zgodzie z naturą z dala od miasta.

Najnowszy film Roberto Minerviniego , Włocha obrazującego wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, walczących o godność i sprawiedliwość.

PSYCHOLOGIA, CZYLI ZROZUMIEĆ SIEBIE

W sekcji Historie intymne, której patronem jest miesięcznik „Zwierciadło”, przedstawiamy filmy psychologiczne. Film „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórcy filmu „Dobry listonosz”, nagrodzonego na 14. edycji MDAG) to intymny portret młodej kobiety Veery, która wciela się w fantastyczne postaci za sprawą gier LARP (z ang. live action role-playing), aby zmierzyć się z demonami przeszłości.

Przyjaźń jest tematem filmu „Transnistria” („Transnistra”) Anny Eborn o nastolatkach mieszkających w Naddniestrzu, nieuznawanej republice na terenie Mołdawii. To pełna emocji historia przyjaźni i miłości.

„3100: biegnij i medytuj” („3100: Run and Become”) Sanjaya Rawala , zainspirowanego kultową książką „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla, przedstawia przebieg najdłuższego ultramaratonu na świecie i duchowe podejście do biegania.

OCZEKIWANE FILMY POLSKIE

„In Touch” Pawła Ziemilskiego opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii, ale kontakt z bliskimi umożliwia im nowa technologia. Bohaterami „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej jest ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które mieszka w Polsce. Szansą na lepszą przyszłość może być wygrana ich córki Julii w zawodach łyżwiarskich.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? – pytał na krótko przed śmiercią w 2009 r. Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej , nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

W „Symfonii Fabryki Ursus” („Symphony of The Ursus Factory”) Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. A psychologia miasta jest tematem filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej .

NOWA SEKCJA FILMOWA: CZWARTE OKO

„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) to najnowszy, nagrodzony za reżyserię w Sundance, film Madsa Brüggera , znanego z charakterystycznej metod pracy filmowej – „performatywnego dziennikarstwa”.

W „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”) Kim Longinotto opowiada o fotografce z Palermo – Letizii Battaglii, która przez lata portretowała działania sycylijskiej mafii. Sekcji filmowa Czwarte oko jest poświęcona roli zaangażowanego dziennikarstwa we współczesnym świecie. Jej patronem jest OKO.press.

NAJNOWSZA HISTORIA EUROPY

Witalij Manski , którego film „Pod opieką wiecznego słońca” zwyciężył 13. edycję festiwalu, w „Świadkach Putina” („Putin’s Witnesses”) przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Reżyser, dzięki pracy w publicznej telewizji, miał szansę z bliska obserwować moment historycznego przełomu w Rosji.

EMOCJONUJĄCE ZWIĄZKI ŚWIATA FILMU I SZTUKI

Jak co roku przedstawiamy filmy przybliżające świat sztuki. „Niezwykła propozycja” („The Proposal”) Jill Magid , w części thriller, w części romans, jest historią próby przywrócenia dostępu do prac najsłynniejszego meksykańskiego architekta Luisa Barragána.

Bohaterami filmu „Pogawędki o drzewach to zbrodnia” („Talking About Trees”) Suhaiba Gasmelbariego , zdobywcy Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale, są czterej leciwi członkowie sudańskiego klubu filmowego, którzy postanawiają odrestaurować dawne kino pod Chartumem.

MODA DLA LUDZI I SCIENCE NON-FICTION

Nie zabranie tematu mody i tematu nowych technologii. „Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk” („Jean Paul Gaultier Freak And Chic”) Yanna L’Hénoreta jest portretem tego niezwykle pomysłowego projektanta, nazywanego „enfant terrible” francuskiego świata mody. Chris Paine w „Czy ufasz temu komputerowi?” („Do You Trust This Computer?”) odsłania mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Bydgoszczy 11-19 maja . Projekcje odbędą się w Kinie Orzeł. Bądźcie z nami!

Organizator Bydgoskiego Aneksu: Fundacja ART-HOUSE

Współorganizator: MCK w Bydgoszczy