Dodane

mar

V Festiwal Literatury Przeczytani: "Wszyscy jesteśmy chochołami!"

W czwartek, 22 marca 2018 roku startuje 5. edycja Festiwalu Literatury PRZECZYTANI, która w tym roku odbywać się będzie pod hasłem: "Wszyscy jesteśmy chochołami!". Festiwal, w różnych bydgoskich przestrzeniach potrwa do wtorku, 27 marca włącznie.

PROGRAM:
22 marca (czwartek): Dzień z Wyspiańskim
• Godz. 14.00 / Kawiarnia Szpulka (MCK)

Wokół obrazu "Chochoły" Stanisława Wyspiańskiego – wykład Wojciecha Kielera

• Godz. 16.00 / Amfiteatr przy Spichrzach (ul. Mostowa) w Bydgoszczy

Happenning: "Chochoły i chochołki"

23 marca (piątek): Pejzaż z chochołami
• Godz. 18.30 / Kawiarnia Szpulka (MCK)

Spotkanie z Małgorzatą Lebdą.

Prowadzenie: Agnieszka Budnik, Ewa Wielewska, Przemysław Kubiak

Małgorzata Lebda

Poetka, autorka czterech tomów poetyckich, fotograficzka, dr nauk humanistycznych. Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa (2006), Stypendium Grazelli (2006) oraz stypendium MKiDN (2012). W 2017 roku otrzymała Stypendium im. S. Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Jury Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2016 uznało jej książkę "Matecznik".

24 marca (sobota): Chochoł architektoniczny
• Godz. 18.30 / Kawiarnia Szpulka (MCK)

Spotkanie z Olgą Drendą i Filipem Springerem.

Prowadzenie: Anna Bielawska, Olga Karamucka

Olga Drenda

Absolwentka etnologii i antropologii kultury na UJ, autorka bestsellerowej książki "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji", dziennikarka i tłumaczka. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Tygodniku Powszechnym”. Współautorka polskiego przekładu "Delikatnego mechanizmu" i "Wybuchowego biletu" W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów "Bukaresztu" Małgorzaty Rejmer na jęz. angielski.

Filip Springer

Utytułowany reportażysta i fotoreporter. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na UAM. Autor książek: "Miedzianka. Historia znikania" (finał Nagrody Literackiej Nike 2012), "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni", "13 pięter", "Księga zachwytów", "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Współpracuje z Instytutem Reportażu.

25 marca (niedziela): Chochoł... kulinarny
• Godz. 18.00 / Galeria Wspólna w Bydgoszczy (ul. Batorego 1/3)

Spotkanie z Robertem Makłowiczem.

Prowadzenie: Andrzej Zalewski, Kacper Szymański

Robert Makłowicz

Popularny dziennikarz, publicysta, krytyk kulinarny, podróżnik i pisarz, autor wielu nagradzanych książek, takich jak m.in.: "C.k. kuchnia", "Smak Węgier", "Fuzja smaków", "Cafe Museum" czy "Dalmacja. Książka kucharska". Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku” i „Przekroju”. W 2004 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

26 marca (poniedziałek): Dlaczego chochoł nie śpiewa?
• Godz. 18.00 / Kawiarnia Szpulka (MCK)

T-raperzy znad Wisły, czyli spotkanie z Grzegorzem Wasowskim.

Prowadzenie: Kacper Szymański, Kinga Mazurkiewicz

Grzegorz Wasowski

Znany dziennikarz muzyczny, satyryk i aktor. Występował w telewizyjnych programach satyrycznych "Za chwilę dalszy ciąg programu" i "Komiczny Odcinek Cykliczny". Współtwórca satyrycznego zespołu hiphopowego T-raperzy znad Wisły. Autor nowego polskiego przekładu "Alice‘s Adventures in Wonderland" Lewisa Carrolla – pt. "Perypetie Alicji na Czarytorium" – w 2016 roku wyróżnionego Nagrodą „Literatury na Świecie”.

27 marca (wtorek): Chochoł polski
• Godz. 16.00 / Galeria Wspólna (ul. Batorego 1/3)

Spotkanie z prof. dr hab. Zbigniewem Mikołejką.

Prowadzenie: Jakub Misun

Zbigniew Mikołejko

Filozof i historyk religii, eseista, pedagog, dr hab. nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Kierownik Zakładu Badań nad Religią i prof. nadzw. w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autor książek: "Żywoty świętych poprawione", "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", "W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu", "We władzy wisielca" i in. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Literaturze na Świecie”, „Nowych Książkach”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”.

WSTĘP:

Wstęp na wszystkie spotkania w ramach V Festiwalu Literatury Przeczytani jest WOLNY!

Zapraszamy.