Festiwale

Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE - wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.

ANIMOCJE 2014

Zakończyliśmy pierwszą rundę kwalifikacyjną filmów zgłoszonych do konkursu o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany. 27 filmów będzie oceniać tegoroczne jury ANIMOCJI. W tym roku postanowiliśmy także dać szansę wybranym filmom, które nie zakwalifikowały się do konkursu. Podczas dwóch dodatkowych pokazów ANIMOCJE Do-grywka 7-8 kwietnia o godz. 19.00 w klubie Mózg publiczność wybierze film, który z dziką kartą stanie ponownie do walki o nagrodę główną. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody.

Natomiast zwycięzcę Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany poznamy podczas uroczystej gali 12 kwietnia. ANIMOCJE to jednak nie tylko konkurs. Jak co roku zaprosimy miłośników animacji na spotkania z twórcami, wystawę, pokaz animacji z muzyką na żywo i warsztaty...Na te ostatnie właśnie ruszyły zapisy. Szczegóły znajdziecie pod linkiem poniżej.

Tajemnice programu odkrywać będziemy powoli. Tymczasem możemy już zdradzić motywy przewodnie tegorocznego Festiwalu. Będą nimi bydgoska tożsamość filmowa, dubbing oraz gry komputerowe. Szczegółowy program Festiwalu opublikujemy we wtorek, 1 kwietnia. Odwiedzajcie tez naszego Facebooka, tam na bieżąco będziemy informować o atrakcjach tegorocznego Festiwalu.

CZYM SĄ ANIMOCJE?

Szczególnie ważne dla organizatorów ANIMOCJI jest odważne stosowanie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Minione trzy edycje spotkały się z pozytywnymi ocenami mediów i widzów oraz samych artystów, którzy chętnie nadsyłają swoje filmy do festiwalowych konkursów.

Już pierwsze edycje dały widzom ANIMOCJI możliwość spotkania z ciekawą światową animacją. Podczas festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt wyselekcjonowanych animacji z kilkunastu krajów świata. Mimo młodego wieku, festiwal gościł już takie postaci, jak Mariusz Wilczyński, Wiola Sowa, Wojtek Wawszczyk, Paulina Majda, krytyk i znawca animacji Jerzy Armata oraz zwany "Ojcem Polskiego Wideoklipu" Yach Paszkiewicz.

Projekcje konkursowe uzupełniane są przez warsztaty filmowe, wystawy oraz dużą dawkę dobrej muzyki. Festiwalowe koncerty odbywają się w Sali Koncertowej MCK oraz w Cafe Szpulka w foyer siedziby MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Nowoczesny budynek jest przykładem znakomitej rewaloryzacji zabytku i przystosowania go do funkcji kulturalnych. Obecna siedziba MCK jest bowiem w sensie historycznym, dawnym, przedwojennym jeszcze bydgoskim kinem "Orzeł". Obecnie w MCK funkcjonuje otwarte w marcu 2012 roku Kino Orzeł, będące centrum festiwalowym ANIMOCJI.

Tradycja zobowiązuje, może dlatego ANIMOCJE mają przed sobą naprawdę wielką przyszłość.

Weronika Płaczek

Koordynator i dyrektor artystyczny FFA Animocje