Festiwale

Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE - wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.

CZYM SĄ ANIMOCJE?

Szczególnie ważne dla organizatorów ANIMOCJI jest odważne stosowanie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Minione cztery edycje spotkały się z pozytywnymi ocenami mediów i widzów oraz samych artystów, którzy chętnie nadsyłają swoje filmy do konkursu o Bydgoską Nagrodę na Najlepszy Film Animowany.

Już pierwsze edycje dały widzom ANIMOCJI możliwość spotkania z ciekawą światową animacją. Podczas festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt wyselekcjonowanych animacji z kilkunastu krajów świata. Mimo młodego wieku, festiwal gościł już takie postaci, jak Mariusz Wilczyński, Wiola Sowa, Wojtek Wawszczyk, Paulina Majda, krytyk i znawca animacji Jerzy Armata oraz zwany "Ojcem Polskiego Wideoklipu" Yach Paszkiewicz.

Od 2014 r. roku na ANIMOCJACH przyznawana jest nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie dubbingu. Jako pierwszy nagrodę tę odebrał słynny Julian z filmu "Madagaskar", Jarosław Boberek . Od ubiegłego roku ANIMOCJE wzbogaciły się także o nowe pasmo pt. "Gra komputerowa - druga twarz animacji" , które prowadzone jest przy współpracy wykładowców kierunku Humanistyka Drugiej Generacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Projekcje konkursowe ANIMOCJI uzupełniane są przez warsztaty filmowe, wystawy, spotkania z gośćmi festiwalowymi oraz dużą dawkę dobrej muzyki. Festiwalowe koncerty odbywają się w sali kinowo-widowiskowej MCK oraz w Kawiarni Szpulka w foyer siedziby MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Nowoczesny budynek jest przykładem znakomitej rewaloryzacji zabytku i przystosowania go do funkcji kulturalnych. Obecna siedziba MCK jest bowiem w sensie historycznym, dawnym, przedwojennym jeszcze bydgoskim kinem "Orzeł". Obecnie w MCK funkcjonuje otwarte w marcu 2012 roku Kino Orzeł, będące centrum festiwalowym ANIMOCJI.

Tradycja zobowiązuje, może dlatego ANIMOCJE mają przed sobą naprawdę wielką przyszłość.

Kolejna edycji ANIMOCJI odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 13-19 kwietnia 2015 r.

Szczegółowy program opublikujemy w marcu.

Weronika Płaczek

Koordynator i dyrektor artystyczny FFA Animocje