Festiwale

Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Znakomitym dowodem tego jest Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE - wydarzenie skoncentrowane na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym.

CZYM SĄ ANIMOCJE?

Szczególnie ważne dla organizatorów ANIMOCJI jest odważne stosowanie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek. Minione trzy edycje spotkały się z pozytywnymi ocenami mediów i widzów oraz samych artystów, którzy chętnie nadsyłają swoje filmy do festiwalowych konkursów.

Już pierwsze edycje dały widzom ANIMOCJI możliwość spotkania z ciekawą światową animacją. Podczas festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt wyselekcjonowanych animacji z kilkunastu krajów świata. Mimo młodego wieku, festiwal gościł już takie postaci, jak Mariusz Wilczyński, Wiola Sowa, Wojtek Wawszczyk, Paulina Majda, krytyk i znawca animacji Jerzy Armata oraz zwany "Ojcem Polskiego Wideoklipu" Yach Paszkiewicz.

Projekcje konkursowe uzupełniane są przez warsztaty filmowe, wystawy oraz dużą dawkę dobrej muzyki. Festiwalowe koncerty odbywają się w Sali Koncertowej MCK oraz w Cafe Szpulka w foyer siedziby MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Nowoczesny budynek jest przykładem znakomitej rewaloryzacji zabytku i przystosowania go do funkcji kulturalnych. Obecna siedziba MCK jest bowiem w sensie historycznym, dawnym, przedwojennym jeszcze bydgoskim kinem "Orzeł". Obecnie w MCK funkcjonuje otwarte w marcu 2012 roku Kino Orzeł, będące centrum festiwalowym ANIMOCJI.

Tradycja zobowiązuje, może dlatego ANIMOCJE mają przed sobą naprawdę wielką przyszłość.

Kolejna edycji ANIMOCJI odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 15-18 kwietnia 2015 r.

Weronika Płaczek

Koordynator i dyrektor artystyczny FFA Animocje